O autorze
Praktyk i psycholog biznesu. Trener rozwoju osobistego. Autor. Mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia, dzięki którym uzyskuje tak jasny blask, to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami, pomagając tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

agatalimanowka.pl

Jak przejść od stresu do sukcesu? Wyśpij się!

Osoby dorosłe, które ukończyły 18. rok życia, potrzebują od 7 do 9 godzin snu. W Polsce wyniki badań nad bezsennością (CNS OBOP, 2005) pokazują, że 35% Polaków nie dosypia. U osób po 40. roku życia ta liczba zwiększa się do prawie 50%. Na długotrwałą bezsenność cierpi 45% kobiet i 20% osób poniżej 25. roku życia. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, lecz także całego świata. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że na bezsenność, uznaną za chorobę cywilizacyjną, cierpi 1/3 populacji ludzi na całym świecie.

Jak funkcjonujesz, gdy jesteś niewyspany?

Niedobór snu sprzyja otyłości. Twój organizm gorzej przetwarza cukier, dodatkowo zwiększając produkcję hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu i zmniejszając poziom tych, które są odpowiedzialne za uczucie sytości. Jeśli śpisz mniej niż 6 godzin dziennie, zwiększa się ryzyko chorób serca, udarów, depresji. Mniej niż 7 godzin snu na dobę zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 26% u mężczyzn i o 21% u kobiet. Ponadto u osób z bezsennością uaktywnia się oś podwzgórze-przysadka-nadnercze (HPA), najważniejszy przewodnik impulsów stresu[1].

Oprócz odpowiedniej diety i ćwiczeń właściwa ilość snu – podobnie jak oddychanie – jest nam niezbędna do życia; dzięki niemu jesteśmy zdrowi i bezpieczni. Wysypianie się ma znaczenie prewencyjne; sprawia, że jesteśmy produktywni zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Dlaczego warto się wyspać?

Jeśli dobrze się wyśpisz, nie tylko zyskasz dobre samopoczucie, lecz także będziesz dobrze wyglądał. Podczas snu nasz organizm się odbudowuje, regenerują się kości i mięśnie, naprawiają się i syntetyzują łańcuchy protein, począwszy od układu odpornościowego, a skończywszy na skórze. Odnawiają się połączenia nerwowe w mózgu i utrwalają informacje zdobyte w ciągu dnia (dotyczy to także naszych emocji), czyli lepiej funkcjonujemy następnego dnia.


Jak się wyspać?

Oto kilka podstawowych zasad, których stosowanie pozwoli Ci się wysypiać:

• Kup sobie wygodną poduszkę.
• Zadbaj o to, aby w sypialni było ciemno i chłodno.
• Oddychaj głęboko przed zaśnięciem, aby się zrelaksować.
• Przed zaśnięciem weź ciepłą relaksującą kąpiel/prysznic.
• Ćwicz, spaceruj, ruszaj się każdego dnia.
• Nie pij kawy po godzinie 14.00 ani alkoholu tuż przed snem[2]

Więcej sposobów na jeszcze lepsze życie bez stresu każdego dnia, znajdziesz w książce Od stresu do sukcesu. 9 sposobów na szczęśliwe życie.
#odstresudosukcesu #agatalimanowka #szlifujędiamenty

________________________________________
[1] . Vgontzas AN, Chrousos GP (2002), Sleep, the hypothalamic-pituitary-adresnal axis, and cytokines: multiple interactions and disturbances in sleep disorders. Endocrinol Metab Clin North Am., 31: 15-36.
[2] Huffington Arianna, Spełnienie. Nowy wymiar twojego sukcesu, Laurum, 2014
Trwa ładowanie komentarzy...