O autorze
Praktyk i psycholog biznesu. Trener rozwoju osobistego. Autor. Mentor i coach ICF.

Szlifuje diamenty, dopóki nie zaczynają idealnie błyszczeć. Narzędzia, dzięki którym uzyskuje tak jasny blask, to szkolenia, coaching i mentoring.

Jest przekonana, że najważniejsi są ludzie. Pracuje z klientami indywidualnymi i korporacjami, pomagając tworzyć i wdrażać indywidualne strategie efektywności.

Autorka programów rozwojowych, wielu publikacji naukowych oraz bloga o rozwoju osobistym.

agatalimanowka.pl

Zostań strategiem własnego życia

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu kluczowych momentów. Mogą one dotyczyć na przykład wyboru kierunku kształcenia, założenia rodziny, decyzji o byciu w związku lub nie, przejścia na emeryturę, zakupu domu, utrzymania czy zmiany pracy lub założenia własnego biznesu. Możesz czekać i przystosowywać się do tego, co przyniesie Ci kolejny etap życia. Możesz także wybrać inną drogę i …

Zostać strategiem własnego życia
Jeśli wyobrazisz sobie piramidę to jej szczyt tworzy wizja, pod nią znajduje się strategia, która pozwala przekuć wizję w konkretne cele. Dalej jest taktyka oraz operacje, które musisz wykonać, żeby osiągnąć swój cel.

Jakie kroki musisz podjąć, żeby zostać strategiem własnego życia?
1. Określ, na którym etapie życia jesteś.
2. Następnie zastanów się, co chcesz osiągnąć? – to Twoja wizja. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy już to osiągniesz.
3. Odpowiedz sobie na pytanie co i kiedy zamierzasz zrobić? – to Twoja strategia. Określasz w niej główne punkty, żeby móc spełnić wizję. To Twoje plany w perspektywie lat.
4. Dalej zastanów się jak to osiągniesz? – czyli taktyka, dzięki której będziesz wiedział co, kiedy i jak osiągnąć. To Twoje działania rozłożone na miesiące.
5. Co konkretnie musisz zrobić, żeby to osiągnąć? – to szczegółowe operacje, które musisz wykonać każdego dnia, żebyś mógł zrealizować swoją taktykę i osiągnąć w efekcie cele strategiczne. Stąd już prosta droga do tego, żebyś osiągnął swój cel (wizję).

Przejdźmy do przykładu. Załóżmy, że chcesz być właścicielem świetnie prosperującego biznesu. Ma to być sieć eleganckich salonów kosmetycznych. Widzisz siebie wygodnie siedzącego w fotelu. Twoja asystentka anonsuje Ci pracowników, którzy przyjechali zdać Ci raporty z działalności. Spoglądasz przez okno, uśmiechasz się sam do siebie i wiesz, że to jest to, co chciałeś osiągnąć. To Twoja wizja.

Jeśli chcesz osiągnąć ten cel, musisz podjąć działania strategiczne – zaplanować, że w ciągu roku otworzysz pierwszy salon i zatrudnisz menedżera, po dwóch latach kolejny, a po pięciu latach będziesz miał kolejnych pięć salonów i pięciu menedżerów.

Działania taktyczne to zdobycie finansowania w pierwszym roku działalności na salon i utrzymanie biznesu. Musisz więc zacząć starać się o kredyt i poszukać dobrego sprzedawcy.

Na poziomie operacyjnym – Twoje działania to stworzenie biznesplanu, wypełnienie wniosku do banku o kredyt i zamieszczenie ogłoszeń rekrutacyjnych, żeby zatrudnić pierwszych pracowników. To również wybranie odpowiedniego lokalu i wyposażenia Twojego pierwszego salonu.


Podsumowując - działania operacyjne i taktyczne pozwolą Ci zrealizować Twoją strategię, a w efekcie osiągniesz swój cel.

Te kroki możesz zastosować w innych obszarach swojego życia – kiedy chcesz zbudować dom, zdobyć określone wykształcenie, wyjechać w daleką podróż, czy zmienić pracę.

Zacznij od wizji. Ona będzie Cię motywować do obrania właściwej strategii, określenia najlepszej taktyki i działań operacyjnych, żebyś krok po kroku mógł osiągnąć swój cel.

Powodzenia!
Trwa ładowanie komentarzy...